Pulverslukker 1 kg med ABCpulver - model 2024

Kun 10 tilbage
Varenr.
600150

 Køb flere og spar penge
 Til bilen / båden, med fastgøringsbeslag
 God til ild i brandbare væsker - 89B
 Slukker også ild i træ og papir - 13A
DS/EN3

FRAGTFRIT VED KØB OVER 650kr.
(Gælder ikke ved rabat aftaler)

248,75 kr. 199,00 kr.
  • Køb 6 for 223,75 kr. 179,00 kr. pr styk og spar 10%
Beskrivelse

En pulverslukker har høj brandklasse trods lille størrelse, denne pulverslukker på 1 kilo og er testet til brandklasse 8A-55B.
Denne pulverslukker er velegnet til bilen, båden eller campingvognen, da den har autobeslag og virker ned til minus 30 grader frost.

Hvad er en brandklasse.
Brandklasse A
8A = Et bål bygget af træpinde 4 cm tykke, stablet i højde ca. 50 cm, i en bredde på 50 cm og 80 cm langt.
Hæld benzin under, lad det brande i to minutter og sluk det - det er 13A.

Brandklasse B
55B = Et ovalt kar med 55 liter benzin, tænd det, lad det brande i to minutter, sluk det, det er 55B.

Om brandslukkeren:
Håndildslukkere skal markeres med et sikkerhedsskilt ifølge Arbejdstilsynet.

Anbefaling ved ophængning af Håndildslukker:
Vand er og bliver det bedste slukningsmiddel. Dog vinder pulverslukkeren ved de store væske brande, hvor pulversvineriet ikke gør nogen forskel. Kulsyreslukker vinder ved de små væskebrande og elektriskeinstallationer, Kulsyreslukkeren efterlader ikke ekstraskader som pulverskade eller vandskade. Den nye Fritureslukker er overlegen til slukning af friture brand. slukker friture brand op til 75L Friture.

Vandslukker til kontormiljø 

Skumslukker til kontor og produktionsmiljøer, speciel god til slukning af væskebrand, da den ligger et "skumlag" over væske, og hindre genantændelse.

Pulverslukker til skurvogne,biler, opbevaring af brandbare væsker.

Kulsyreslukker ved dyrt elektriskudstyr, små væskebrande f.eks. bar miljø. Kulsyre ødelækker ikke noget.

Fritureslukkere til slukning af brand i op til 75L madfedt og vegetabilske olier uden eksplosion. 

Brandtæpper til små madfedt brande op til 3 L.